close
تبلیغات در اینترنت
محب نماز نماز روش جذب به نماز

پیامبر (ص ) : (موضع الصلوة من الدین کموضع الرأس من الجسد) (جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است) ( کنز العمال ، ج 7، حدیث 18972 ) "

جايگاه شما !

با توجه به سوالی که معمولاً همه ی افراد به دنبال جواب آن هستند، چندی پیش در سایت بسیار خوب "پورتال نماز" این سوال را با جوابی که از طرف کارشناسان متخصص به آن جواب داده بودند، دیدیم.

ما هم به علت مهم بودن این موضوع آن را با درج پی نوشت های معتبر باز نشر دادیم.


با توجه به سوالی که معمولاً همه ی افراد به دنبال جواب آن هستند، چندی پیش در سایت بسیار خوب "پورتال نماز" این سوال را با جوابی که از طرف کارشناسان متخصص به آن جواب داده بودند، دیدیم.

ما هم به علت مهم بودن این موضوع آن را با درج پی نوشت های معتبر باز نشر دادیم.

علت بي اعتنايي برخي به نماز و راه­هاي درمان آن چيست؟

شناخت و تشخيص مشکل، اولين و مهمترين مرحله حل مشکل و گره گشايي از آن است که در پرتو آن مي توان درمان صحيح ارائه کرد. براي بي اعتنايي به نماز نيز ابتدا شناخت علت و سپس ارائه درمان مناسب مي تواند کمک شاياني به حل اين مشکل ايفا نمايد که به صورت مختصر به برخي از آنها اشاره مي­کنيم.

1. عدم آشنايي به فلسفه نماز

اهميت ندادن به نماز، به لحاظ عدم آشنايي به حقيقت آن و احساس نياز نکردن نسبت به آن، خود از عوامل ترک نماز به شمار مي رود.

درمان

آشنايي و ترويج فلسفه و حقيقت نماز و اين که نماز جزء نيازهاي زندگي ماست. توجه به اينکه فايده و آثار نماز در دنيا و آخرت تجلي مي­کند و به واسطه آن، آرامش و تعادل رواني پيدا مي­شود. چنانچه بهترين درمان افسردگي و اضطراب، نماز است.

2. احساس تحجر و عقب ماندگي

برخي فکر مي کنند نه تنها مذهب از زندگي جداست؛ بلکه دين عامل عقب افتادگي است. چنين اشخاصي بر اين باورند که افراد مذهبي و نمازخوان، از واقعيت­ها و لذات زندگي و از علم و پيشرفت و يا با زمان همراه بودن، به دور هستند.

تصور مي کنند آنها انسان­هايي خشک و بي سواد و عقب افتاده­اند و افراد مخالف آنها، انسان­هايي منطقي، پيشرفته و با سوادند. اينان براي توجيه خود مثال­هايي از عقب ­افتادگي کشورهاي اسلامي و برخي افراد مذهبي مي­ آورند.

درمان

فهميدن يا فهماندن اين معنا که دين نه تنها با علم و پيشرفت زندگي کردن مخالف نيست؛ بلکه چگونگي پويايي و موفقيت  را نيز نشان مي­دهد و اينکه عبادت، براي بهتر زندگي کردن است و بهتر لذت بردن از زندگي، درمان بيماري­هاي رواني و به طور کلي براي به تکامل رسيدن انسان است. ضمن اينکه مسلمانان و کشورهاي مسلمان موفق و پيشرفته کم نيستند که ايران عزيز اسلامي نمونه بارز آن است.

 3. تن پروري و تنبلي

اساساً افراد تنبل و تن پرور، اراده قوي نسبت به انجام امور معنوي ندارند و در مسير زندگي خود با مشکل رو به رو هستند. اينگونه افراد داراي روح کوچک هستند و همواره در بند خواسته­ ها­ي تن مي باشند.

درمان

ترک پرخوابي و پرخوري که باعث کسالت و ضعيف شدن اراده شده و اشتياقي براي عبادت نمي­ماند. براي ترک اين عادت از خداي متعال استعانت بجوييم و از ورزش و نرمش براي رفع کسالت استفاده کنيم. از شهوت­راني و بزهکاري دوري کنيم؛ زيرا افراد شهوت­ران، داري اراده­اي ضعيف هستند و از آن­جايي که پرستش و عبادت، خواسته و نياز روح آدمي است، لذا آدم شهوت­ران به دليل اسير و گرفتار جسم بودن، نمي­تواند به خواسته­ هاي روح پاسخ مثبت دهد.


4. سهل انگاري

يکي از اسباب ترک نماز، سهل انگاري و مسامحه کاري است. منشأ اين عامل، چيزي جز تنبلي و بي حالي نيست؛ زيرا مشاهده مي­شود که انسان با اينکه در بهترين وضعيت روحي و جسمي به سر مي­برد، ولي باز نسبت به امور معنوي مخصوصاً نماز بي توجه است، به راحتي آن را ترک مي­کند و احساس نميکند که عمل مهمي را ترک کرده است.

درمان

از علل اصلي بي توجهي و سهل انگاري در نماز، اهميت ندادن به عبادت و در حقيقت، مهم جلوه نکردن نماز براي آدمي است. براي رفع سهل انگاري، بايد به نماز اهميت داد و آفات ترک آن را شناخت و دانست که عذاب خدا براي سهل انگاران دردناک و عظيم است.

5. احساس خجالت و خودنمايي

بعضي­ مي­گويند: خجالت مي­کشيم، چون تا به حال نماز نخوانديم و اگر اکنون بخوانيم، شايد مورد طعن و مسخره پدر و مادر و دوستان قرار بگيريم. برخي ديگر با خواندن نماز، احساس مي­کنند که در زمره ريارکاران قرار گرفته ­اند.

درمان

اگرچه هر مسلماني بر اساس وظيفه ديني خود موظف است افراد نمازخوان را مورد تشويق قرار دهند، ولي بايد دانست که همواره گام برداشتن در مسير صحيح و پيمودن راه رستگاري، موافقان و مخالفان خود را داشته و خواهد داشت. همانگونه که قرآن کريم نيز گوياي اين حقيقت است.[1] آنچه به نظر مهم و کارگشا مي رسد، اهميت ندادن به رفتار و گفتار ديگران، با تکيه بر احساس انجام وظيفه شرعي و به دست آوردن رضايت و محبت الهي است.

6. ارتکاب گناه و احساس بي فايده بودن نماز

در اين حالت، شخص گناهکار با خود مي­گويد: حالا که من گناهکارم پس براي چه نماز بخوانم؟ نماز چه فايده­اي به حال من دارد؟ از اين رو، در دو راهي ترک گناه يا ترک نماز حيران مي ماند و از آنجايي که با گناه مأنوس شده است، ترک نماز را مي­پذيرد.

درمان

ارتکاب معصيت، اگرچه حرام و مانع تحصيل حضور قلب است، ولي موجب بطلان نماز نمي­گردد و مشکل گناهکار نيز نه تنها با ترک نماز حل نمي­شود، بلکه گرفتاري او دوچندان مي­گردد. بنابراين نبايد انسان به صرف انجام معصيت از خود نااميد شود و نماز را ترک نمايد؛ بلکه بايد به موازات توجه به معنويات، به ترک گناهان بپردازد و به هيچ بهانه ­اي نماز را ترک نگويد و نيز بداند که هر قدر هم گناهکار باشد، راه برگشت براي او وجود دارد.

 7. خانواده

از عوامل مهم در سازندگي و شکوفايي يا تخريب شخصيت انسان، خانواده و محيط زندگي است. بيشترين همانندسازي و الگوبرداري از اهل خانواده، به خصوص پدر و مادر اتفاق مي­افتد. از دلايل بي توجهي به نماز، نبودن الگوي نمازگزار در منزل و جَو فاسد محيط خانه است.

درمان

اگرچه بر مبناي آموزه­ هاي ديني، انسان به هيچ بهانه­ اي حق بي احترامي به والدين خود را ندارد، ولي اين نکته را نيز نمي توان ناديده گرفت که از نگاه قرآن کريم، حد و مرز احترام به والدين تا آن­جاست که باعث شکستن حريم الهي و ارتکاب گناه نباشد.[2] ولي هنگامي که امر دائر بر مخالفت امر الهي يا خواست والدين باشد، قطعاً بايد حرف خداوند را مقدّم داشت و انسان موظف است واجبات ديني خود را انجام دهد، ضمن اينکه مي توان با کمک گرفتن از منطق علمي و محبت و عاطفه خانوادگي، مسير نمازگزاري اعضاي خانواده را هموار نمود.

8. محيط و اجتماع فاسد

از ديگر دلايل ترک نماز، قرار گرفتن در محيط نامساعد و فاسد است. در اجتماعي که معنويت و روح نماز حاکم باشد، توجه به معنويات مخصوصاً نماز، بيشتر خواهد بود.

درمان

براي درمان اين مشکل، حداقل دو راه وجود دارد. يک راه شخصي که همان تغيير محيط نامناسب زندگي و هجرت به محيط­هاي سالم براي ارتباط و زندگي است.[3] راه دوم نيز بر عهده مسؤولان جامعه است که بايد درصدد اصلاح محيط و جامعه برآيند و زمينه ­هاي فساد را از بين ببرند و به جاي آن، فضاي جامعه را از معنويات پر نمايند.

9. دوست فاسد

يکي از عوامل ترک نماز، همنشيني و همراهي با بي­نماز است. از پيامبر نقل شده است: دين انسان بستگي به دين دوستش دارد.[4] قطعا ساختار شخصيتي و معنوي ما با دوستان­مان گره خورده است و نمي­توان تأثير پذيري از آنان را انکار نمود.

درمان

قطع رابطه با دوست فاسد و بي­نماز که راه­هاي متعدد دعوت او به دينداري و نمازگزاري بي­پاسخ مانده است و در مقابل همنشيني با انسان­هاي پاک و نمازگزار و اهل علم و پايبند به مباني ديني.

10. برخوردهاي نامناسب افراد مذهبي

تأثير رفتارهاي مبلغان مذهبي و به طور کلي متدينان در انسان­هاي ديگر، حتمي است. مسلماً آن کسي که جوانان و نوجوانان را دعوت به پاکي و عبادت مي­کند، بايد اول خودش عامل به گفته­ هايش باشد. در غير اين صورت، آثار منفي تربيتي فراواني بر افراد جامعه خواهد داشت.

درمان

افراد مذهبي اين واقيعت را بپذيرند که هر نوع رفتار و کردار آنها در رفتار، ايمان و معنويات مردم، تأثير خواهد گذاشت. رهبران ديني بايد در اِعمال روش­هاي تربيتي همانند اسوه عالَم اِمکان، حضرت محمد(ص) اعتدال و ميانه روي و ظرفيت افراد را در نظر داشته باشند و از روش­هاي مفيدي مانند: استدلال، تشويق، تحسين و... استفاده کنند و از استبداد و خشونت بپرهيزند.

[برگرفته از سایت پورتال نـماز]

پی نوشت

-----------------------

[1] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2، ص: 376

[2] "وَ وَصَّيْنَا الاْ نسَان‌َ بِوَ َالِدَيْه‌ِ حُسْنًا وَ إِن جَاهَدَاكَ لِتُشْرِكَ بِي مَا لَيْس‌َ لَكَ بِه‌ِ عِلْم‌ٌ فَلاَ  تُطِعْهُمَآ". سوره عنكبوت‌، آيه8.

[3] "إِنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِكَةُ ظَالِمِي أَنْفُسِهِمْ قَالُواْ فِيمَ كُنتُمْ قَالُواْ كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الأَرْضِ قَالْوَاْ أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُواْ فِيهَا فَأُوْلَـئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءتْ مصيراً": همانا كسانى كه فرشتگان، جانشان را مى‏گيرند، در حالى كه بر خويشتن ستم كرده‏اند، از آنان مى‏پرسند: شما در چه وضعى بوديد؟ گويند: ما در زمين مستضعف و بيچاره بوديم (و به ناچار در جبهه‏ى كافران قرار داشتيم). فرشتگان (در پاسخ) گويند: مگر زمين خداوند گسترده نبود تا در آن هجرت كنيد؟ آنان، جايگاهشان دوزخ است و بد سرانجامى است. سوره نساء، آيه 97.

[4] كافي، ج‏2، ص376.

برچسب هاي مفيد : , , , , , , ,

جمعه 10 شهريور 1396

نظرات کاربران

اين نظر توسط مصطفی مزروعی" href="http://" target="_blank">مصطفی مزروعی ارسال شده است

سلام
خسته نباشید
یک سوال منبع این مطلب معتبر می باشد؟؟
پاسخ : سلام
بله این مطلب منبع صحیحی دارد

اين نظر توسط مصطفی مزروعی" href="http://" target="_blank">مصطفی مزروعی ارسال شده است

سلام
خسته نباشید
یک سوال منبع این مطلب معتبر می باشد؟؟

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
درباره ما
محب نماز
بـه نام خداوند جان و خـرد كزين برتر انديشه بـر نگذرد خداوند نام و خـداوند جاي خداوند روزي ده رهنـــماي -------------------------------/* ارزنـده تـرین گـوهـر مصــود نـمازست زیبنـده تـرین هـدیـه معبـود نـمازست ای دوست بگو تا همه ی خـلق بـدانـنـــد مقصود حق از خلقت مـوجــــود نـمازست -------------------------------/* اولیـن چیزی که در قیامت مورد بررسی قرار می گیره "نـماز" و بهترین چیزی که در قـیــــامـت میتونی ببری "اخلاق نیکوست". این وبلاگ صرفاً جهت آگاهی و درک بهتر نـماز می باشد؛ ما شنـونده ی پیـشنــــهادات و انتقادات بازدیدکنندگان گرامی هستیم، انشالله که این وب اول مورد رضایت خـداوند و سپس شما عزیـزان قـرار گیــرد. سجده بر سجّـاده عشاق چون كردي سحر جـان مولا زيــر لب آهسته نـامم را بـبـــــــــر (*".التـماس دعـا."*) -------------------------------/* Admin: فاطمه رجبی
نظرسنجي
نماز در زندگی شما چگونه است؟

انجمن
کتابخانه همراه
مسابقه
مقالات
پرسش و پاسخ
تبادل لينک
  تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان محب نماز وآدرس http://mohebenamaz.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

  عنوان :
  آدرس :
  کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد
لينک دوستان
آخرين ارسالي هاي انجمن

عنوان بازديد توسط
262 namaz
170 namaz
174 namaz
178 namaz
202 mohebenamaz

htmldrive

 • کتابخانه

  کتاب هاي پيرامون نماز

 • اشعار

  اشعار پيرامون نماز، شعر کودکانه، شعر آرام بخش دلها و...

 • چندرسانه اي

  فيلم و صوت پيرامون نماز،سخنراني ،کليپ....

 • نگارخانه

  مجموعه تصاوير و والپيپيرهاي نماز...

 • >Email

  ايميل
  f.rajabi13800815@gmail.com

 • تماس با ما

  سامانه پيامکي: 50002010226344
  موبايل : 09382555773